איך מנקים פיברגלס?

פיברגלאססיבי זכוכית נקראים בעגה המקצועית "פיברגלס", ומשמשים עבור שורה ארוכה של מוצרים ייחודיים. פיברגלס הוא חומר שכיח בתעשיית חומרי הבידוד והטקסטיל, וניתן למצוא אותו בתוך בדים חסיני אש ושיתוך, אך השימוש בו רווח גם כחומר מחזק בתעשיית הפלסטיק.

אלו היתרונות של פיברגלס בתור חומר גלם עמיד ויציב:

– הוא מספק יחס גבוה של נפח למשקל
– הוא בעל צפיפות נמוכה
– העמידות שלו שווה לכל אורך ורוחב הסיבים- ניתן להשתמש בו לייצור חלקי רכב, מתקני משחק, ארונות חשמל ועוד

פיברגלס מצריך ניקוי מיוחד בשל הפגיעות שלו לשחיקה כימית ולחות. שיטות ניקוי לא נכונות עשויות להסב נזקים בלתי הפיכים לפיברגלס. החוזק של הפיברגלס נמדד על סיבים שזה עתה יוצרו, אך בעקבות הניקוי הוא עובר תהליכי שינוי משמעותיים. לחות הנדבקת אל סיבי הפיברגלס מרחיבה סדקים מיקרוסקופיים ומחלישה את עוצמת הסיבים.

 

שיטות מומלצות לניקוי מוצרי פיברגלס שונים

על מנת לנקות מוצרי פיברגלס יש לבחור בשיטות המתאימות למפרט הטכני של כל מוצר. אלו השיטות המומלצות עבור מוצרים בולטים הנמצאים בשימוש רחב:

א. מקלחות ואמבטיות – חומץ לבן עוזר בניקוי של מקלחות ואמבטיות עשויות פיברגלס. בשלב הראשון יש לחמם את החומץ הלבן, כך שניתן יהיה לצקת אותו אל תוך בקבוק התזה. לאחר מכן יש לרסס את המקלחת או האמבטיה, להמתין כרבע שעה, ולקרצף עם ספוג רטוב. חשוב לשטוף היטב את החומץ, ולאחר מכן לייבש את כל המשטח העשוי פיברגלס.

ב. סירות – פיברגלס משמש כאמור לייצור שורה ארוכה של כלי תחבורה, ונפוץ גם בתחום הימי. מי שרוצה לבצע פוליש ימי למוצרי פיברגלס יכול להשתמש במוצרים המבוססים על נוסחה מיוחדת. הנוסחה הזו מצליחה להבריק סירות פיברגלס ואלומניום, מסייעת למניעת דהייה ומגנה על המשטח מפני קרני שמש או UV. אין צורך בשפשוף חזק על מנת לנקות עם מוצרי פוליש ימי והתוצאה נשמרת לאורך זמן.

ג. בריכות שחייה – נהוג לנקות בריכות עם רובוט המיועד עבור משטחי פיברגלס. היתרון של הרובוט הוא שמירה על לחץ מדויק, אשר מצד אחד אינו שוחק את הפיברגלס, ומצד שני מצליח להסיר כתמים עיקשים. הרובוטים נמכרים על פי גודל הבריכה והצרכים הספציפיים של הלקוח.

ד. אביזרי ספורט – מוצרים קטנים ניתן לנקות בעזרת חומר נוגד חמצון. החומר הזה נמכר ברוב החנויות לציוד בניין מקצועי, אך כדאי לקרוא היטב את הוראות היצרן, ולהקפיד על כללי הבטיחות. מריחה של חומר נוגד עם חמצון עם קצת שמן תקל על הניקוי של הפיברגלס ותמנע את התפרקות הסיבים.

לסיכום, המוצרים הפופולאריים המיוצרים באמצעות הפיברגלס מוכיחים כי ניתן לנקות אותו במידה ומשתמשים בשיטות הנכונות. מי שאינו מכיר את התכונות של הפיברגלס יכול להתייעץ עם נציגי חברות מקצועיות, אשר מתחייבות לתוצאות ניקוי ברמה גבוהה וללא נזקים.

 

נכתב באדיבות פולידום טכנולוגיות בע"מ