מלגזות

איך מנקים מלגזה?

ניקיון של כלי רכב ממונע המשמש להעמסת ותובלת מטען למרחקים קצרים מבטיח עמידות לשנים רבות. כלי רכב מן הסוג הזה כוללים זרועות פלדה המוכנסות מתחת למטען ולכן הם צוברים לכלוך, אבק ונזקים נוספים. את עבודות התחזוקה והניקיון כדאי לבצע באופן קבוע ועל פי הוראות היצרן. הניקיון הוא גם הזדמנות מצוינת לבדוק האם יש צורך בשיפוץ הכלי או בהתקנת אביזרים נלווים.

תפקידה של סקירה ויזואלית

הניקיון מתחיל בסקירה ויזואלית כללית. סקירה זו בוחנת האם יש ליקויים המחייבים טיפול חירום והיא מתמקד ברכיבים הבאים:

  • דוושות, צופר ומערכות תאורה
  • מיכל דלג
  • צמיגים
  • מערכת בלמים

לאחר סקירה ויזואלית יש לנקות את המלגזה עם חומרי ניקיון מתאימים. החומרים נבחרים בהתאם לסוג הניקיון הנדרש. את הצמיגים אפשר לדוגמא לשטוף במים, בעוד עבור הדוושות והפנים כדאי להשתמש בסמרטוטים לחים. סקירה יומית והקפדה על פעולות ניקיון ימנעו ליקויים ויפחיתו את הסיכון להתקלחות. יש להיזהר בעבודה עם מלגזות חשמליות ורגילות ולהקפיד על השתלמויות שנתיות וקורסי רענון.

בדיקות לפני ואחרי הנעה

אין סיבה להפעיל את המלגזה במהלך הניקיון. יש לוודא שבלם החנייה מופעל, לבדוק שידית ברירת כיוון הנסיעה נמצאת במצב ביניים ולהרחיק אנשים או עובדים אחרים מהאיזור. במידה ומעוניין לבצע בדיקות כאשר המנוע פועל, חשוב לבדוק שכל המחוונים ונוריות האזהרה מציינות פעולה תקינה. לאחר מכן ניתן לבדוק את פעולת הצופר, המחוונים וכריות האזהרה וגם את פעולת הידיות בסלקטור הראשי.

ניקיון מתבצע בהתאם לסוג השימוש במלגזה. מלגזה היא ציוד הכרחי בענפי תעשייה ומסחר עבור תפעולם השוטף של מפעלים, אולמות ייצור, אולמות תצוגה, סדנאות, מחסנים ועוד. מאפייני הכלי משפיעים באופן ישיר על דרישות התחזוקה ובכל מקרה רצוי לברר את הוראות היצרן בכל מקרה של התלבטות.