איך לנקות ולטפל במזגנים

לרובינו יש מערכות מיזוג אוויר מסוגים שונים בבית. רוב מערכות אלה פועלות על חשמל, והן נקראות בפשטות – מזגנים. יש סוגים שונים של מזגנים ושיטות טכנולוגיות שונות, הכוללות בין היתר שיטות במאיידים, שיטות בטכנולוגיית אינוורטר כמו של מזגן מיצ'ובישי, ועוד שיטות חדשניות נוספות. רוב המזגנים פועלים בשיטה דומה של מדחס המקרר את האוויר (או מחמם אותו), ומפוח המפזר את האוויר הממוזג בחלל המבוקש. כיום רוב המזגנים הם מזגנים מפוצלים, כאשר יחידת המדחס נמצאת מחוץ לדירה או שהיא ממוקמת במקום נסתר בדירה (כאשר מדובר במזגנים מיני מרכזיים לדוגמה), ויחידת המפוח נמצאת בתוך הבית ומפיצה את האוויר הממוזג בתוכו. מזגנים מיני מרכזיים מצריכים תעלות להעברת האוויר הממוזג לכל החדרים שאליהם הם מחוברים והדבר מצריך הנמכת התקרה ברוב המקרים או בתכנון מוקדם להכנסת הצינורות בקירות הבית או בתקרה.

לא משנה איזה מזגן יש לכם עליכם לדאוג לתחזוקה השוטפת שלו, הכוללת ניקיון ובדיקות תקופתיות שונות.

איך לנקות מזגן?

להלן מדריך קצר לניקוי מזגנים:

  • הפעולה הבסיסית לניקוי מזגנים היא שטיפת הפילטר המצוי בגוף המזגן. את הפילטר ניתן לשלוף בקלות וללא מאמץ, ויש לשטוף אותו במים עד שכל הלכלוך יוצא ורשת הפילטר נקייה לחלוטין. אין צורך ליבש את הפילטר, אלא להכניסו כמו שהוא אחרי השטיפה למקומו. האוויר העובר דרכו ייבש אותו תוך רגעים ספורים.
  • פעולה שנייה שנדרש לעשות היא לנקות את המזגן מפני עובש ובקטריות. מזגן עובד בסביבה רטובה המייצרת חיידקים, עובש ובקטריות העלולות לגרום למחלות. כל אחד מכיר את ההרגשה בעת הדלקת מזגן שלא טופל, הריחות המופצים ממנו, והאוויר המעופש שיוצא ממנו. כדי למנוע זאת יש לנקות את המזגן באופן יותר יסודי משטיפת הפילטר. ניקוי זה יש לעשות לפי עומס השימוש במערכת, וזה משתנה ממקום למקום.

כדי לבצע את פעולת הניקוי הזו יש צורך להצטייד בשני מוצרים שונים:

  1. לניקוי והסרת לכלוך, שומנים ואבן מהסוללה הפנימית יש להיעזר בחומר ניקוי שנקרא Coil Ox. יש להתיז את הנוזל על הסוללה, ולחכות כמה דקות ולאחר מכן לנגב ולהסיר את הלכלוך שהצטבר עם סמרטוט יבש.
  2. השלב השני הוא שימוש בחומר המכונה clean air על הסוללה והפילטרים, וזאת לאחר שטיפתם וניקויים. חומר זה מחסל את העובש את הבקטריות והחיידקים במערכת המיזוג, ומאפשר הפעלה נקייה ובטוחה לאורך זמן.

מזגן שלא מטופל בדרך זו עלול להיות מסוכן לנמצאים בחדר, ולגרום להרגשה לא נעימה ואף להוביל למחלות. בנוסף, ניקוי המזגן מוביל לתצרוכת חשמל פחותה, לעומס קטן יותר על המזגן, ולאיכות אוויר משופרת ללא זיהום מסוכן.

מערכות מיזוג אוויר זקוקות לטיפול שוטף ומומלץ לעשות ניקוי מזגנים אחת לשלושה חודשים לפחות. אם המזגן שלכם עובד יום ולילה מומלץ לעשות זאת אחת לחודש, גם כשמדובר על מזגן מיצ'ובישי או מזגנים מתקדמים אחרים.

באדיבות בית המזגן תל אביב – מזגני מיצובישי